Články / Aktuality Dnes je 22. 1. 2019  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Barokní knihovna po opravě opět otevřena

Čtvrtek, 5.4.2012
Praha. Nejkrásnější část pražského Klementina, barokní jezuitská knihovna, je opět otevřena veřejnosti. Dva roky a bezmála 12 milionů korun si vyžádala pečlivá práce restaurátorů při obnově dřevěných regálů, oken, dveří, štukové výzdoby, podlahy a kovového zábradlí.


Návštěvníci se můžou těšit na to, že knihovna opět zazářila v původní podobě, jako po dokončení roku 1727, kdy se na návrhu těchto prostor možná podílel i významný barokní architekt Kilián Ignác Dietzenhofer. V sále bude ovšem třeba zachovat konstantní klima, a tak jej bude smět za hodinu shlédnout jen 50 lidí a ti se navíc tentokrát nedostanou dál, než do prostoru zádveří.

Místnost jedné z nestarších a nejkrásnějších knihoven u nás je 41 metrů dlouhý, 12 metrů široký a je v něm uloženo na 27.500 svazků. V přízemí lze nalézt především teologická díla, na galerii pak spisy jiných věd. Zvláštní pozornost si zaslouží bohatě zdobená část věnovaná sbírce bohemik, tedy spisům, které se jazykově či obsahově vztahují k českému národu. Právě tato "Biblioteca nationalis" je jakýmsi ideovým a materiálním základem současné národní knihovny.

Návštěvníci jistě ocení i světlejší růžovou barvu celého barokního sálu. Ta byla při průzkumu objevena pod zeleným svrchním odstínem. Rekonstrukce knihovny je součástí plánu revitalizace Klementina. Postupně by měla být opravena celá bývalá jezuitská kolej, což si zřejmě vyžádá až 2 miliardy korun.


Více: Klementinum.com

(red)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
15.10.2017 Rozmanitosti z historie Království českého
26.10.2016 Konference v Klementinu přiblíží jezuitskou vědu období baroka
15.9.2016 Přihlašování na konferenci o Klementinu a jezuitské vědě je stále otevřené
6.6.2013 Rakouští jezuité slaví jubileum
19.1.2011 Výstava Klementinum v datech a obrazech prodlouženaNovinka z Refugia

Dějiny filosofie IV.

Od Descarta k Leibnizovi

Frederick Copleston

Čtvrtý díl jedenáctisvazkových Dějin filosofie jezuity Frederica Coplestona s podtitulem Od Descarta k Leibnizovi se zabývá racionálními systémy filosofie v kontinentální Evropě v období před Kantem. Autor, dlouholetý vyučující v Římě a hostující profesor na jiných univerzitách (USA, Německo aj.), se těší ve vědeckém světě mimořádné oblibě. Jeho text zohledňuje jak vlastní životopis pojednávaného filosofa, tak i analýzu díla a odkazu…
více »Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl: Mladí lidé a příklad Panny Marie
Za mládež, především za mladé v Latinské Americe, aby podle příkladu Panny Marie odpovídali na volání Pána a ohlašovali světu radost evangelia.
Národní úmysl: Ať se církev stává v naší zemi znamením naděje pro budoucnost.
více »

Nejbližší akce

Magis Panama 2019


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro všechny, kteří přijali svátosti církve v dospělosti


Víkendová duchovní obnova


Kněžské exercicie


Ignaciánské exercicie


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil