Články / Aktuality Dnes je 27. 3. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Indický religionista Noel Sheth přednášel v Česku

Středa, 9.5.2012
Praha. Do České republiky zavítal profesor Noel Sheth z Papežského institutu filosofie a náboženství v Puné. Indický jezuita a filosof náboženství nabídnul českým zájemcům několik přednášek o mezináboženském dialogu mezi buddhismem, hinduismem a křesťanství.


První dvě přednášky se konaly 9. května na Teologické fakultě JU v Českých Budějovicích. Obsahem té dopolední bylo teologické srovnání nezištné lásky v křesťanství a buddhismu. Odpoledne pak vzácný host promluvil o pojmu inkarnace v hinduismu a křesťanství, zejména z pozice díla vrcholného představitele scholastiky sv. Tomáše Akvinského.

Poté 10. května hovořil indický jezuita v Pardubicích o sociálních aktivitách buddhismu v současném světě. Akci pořádala katedra religionistiky tamější Filosofické fakulty. Pak se Noel Sheth přesunul do Prahy, kde zazněla přednáška na téma "Nezištná láska v křesťanství a buddhismu: Teologické srovnání". Konala se v Hudebním sále při kostele sv. Ignáce v pátek 11. května. Přednášku z angličtiny tlumočil Stanislav Zeman.

Noel Sheth SJ je emeritní profesor religionistiky na institutu v Puné. Se svou prací „The Divinity of Krishna“ obdržel doktorát na univerzitě v Harvardu. Publikoval řadu knih a odborných článků z oblasti exegeze sanskrtských a pálijských textů, hinduismu, buddhismu a komparativní teologie a filosofie. Je poradcem generálního představeného jezuitského řádu Adolfa Nicoláse SJ v otázkách mezináboženského dialogu a hinduismu. Přednášel na mnoha světových univerzitách a je členem několika mezinárodních vědeckých společností.


Stáhnout plakát ve formátu PDF

(jar)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
19.2.2023 Nové kurzy v cyklu Večerní studium spirituality
12.9.2022 Nové kurzy v cyklu Večerní studium spirituality
31.8.2013 Indický jezuita AMA Samy učil v Praze meditaci
19.10.2011 Do Prahy přijede indický jezuita Orville de Silva
21.9.2010 Indický provinciál Serrao navštívil českou metropoliNáš tip

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za oběti zneužívání
Modleme se za ty, kdo utrpěli újmu od členů církve: kéž v církvi samotné najdou konkrétní odpověď na svou bolest a utrpení.

Národní úmysl
Za chudé
Modleme se za ty, kdo jsou nejvíce postiženi zdražováním a energetickou krizí, aby se jim dostalo účinné pomoci.

více »

Nejbližší akce

Varhanní koncert s recitací


Postní duchovní obnova


Velikonoční koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro kněze


Duchovní cvičení


Radost evangelia Duchovní obnova pro lékaře a zdravotníky


Duchovní obnova pro seniory


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil