Články / Aktuality Dnes je 4. 12. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Indický religionista Noel Sheth přednášel v Česku

Středa, 9.5.2012
Praha. Do České republiky zavítal profesor Noel Sheth z Papežského institutu filosofie a náboženství v Puné. Indický jezuita a filosof náboženství nabídnul českým zájemcům několik přednášek o mezináboženském dialogu mezi buddhismem, hinduismem a křesťanství.


První dvě přednášky se konaly 9. května na Teologické fakultě JU v Českých Budějovicích. Obsahem té dopolední bylo teologické srovnání nezištné lásky v křesťanství a buddhismu. Odpoledne pak vzácný host promluvil o pojmu inkarnace v hinduismu a křesťanství, zejména z pozice díla vrcholného představitele scholastiky sv. Tomáše Akvinského.

Poté 10. května hovořil indický jezuita v Pardubicích o sociálních aktivitách buddhismu v současném světě. Akci pořádala katedra religionistiky tamější Filosofické fakulty. Pak se Noel Sheth přesunul do Prahy, kde zazněla přednáška na téma "Nezištná láska v křesťanství a buddhismu: Teologické srovnání". Konala se v Hudebním sále při kostele sv. Ignáce v pátek 11. května. Přednášku z angličtiny tlumočil Stanislav Zeman.

Noel Sheth SJ je emeritní profesor religionistiky na institutu v Puné. Se svou prací „The Divinity of Krishna“ obdržel doktorát na univerzitě v Harvardu. Publikoval řadu knih a odborných článků z oblasti exegeze sanskrtských a pálijských textů, hinduismu, buddhismu a komparativní teologie a filosofie. Je poradcem generálního představeného jezuitského řádu Adolfa Nicoláse SJ v otázkách mezináboženského dialogu a hinduismu. Přednášel na mnoha světových univerzitách a je členem několika mezinárodních vědeckých společností.


Stáhnout plakát ve formátu PDF

(jar)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
12.9.2022 Nové kurzy v cyklu Večerní studium spirituality
31.8.2013 Indický jezuita AMA Samy učil v Praze meditaci
19.10.2011 Do Prahy přijede indický jezuita Orville de Silva
21.9.2010 Indický provinciál Serrao navštívil českou metropoli
19.5.2010 Indický jezuita Eric Mathias přiletěl do ČechNáš tip

Vánoční dárky od Pána Boha

Adolf Kajpr

Vánoční dárky jezuitského svědka víry Adolfa Kajpra (1902–1959) přinášejí krátký výběr z jeho promluv a textů na téma vtělení a narození Ježíše Krista. Mistrný kazatel i redaktor…
více »

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za organizace dobrovolníků
Modleme se, aby rozvojové a dobrovolnické organizace nacházely osoby ochotné zapojit se do společného dobra a neustále hledat nové způsoby spolupráce na mezinárodní úrovni.
Národní úmysl Za návštěvníky půlnočních bohoslužeb
Modleme se za ty, kteří o Vánocích navštíví naše kostely, aby se nechali proniknout radostnou zvěstí.
více »

Nejbližší akce

Setkání pro zájemce o Tovaryšstvo


Osvícenská proměna náboženského života


Adventní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro hasiče a členy Matice svatohostýnské


Adventní duchovní obnova pro všechny


Ignaciánské exercicie


Duchovní cvičení pro všechny, kteří přijali svátosti církve v dospělosti


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil