Články / Názory Dnes je 16. 5. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy




Názory

         A     A     A

Zvedám své oči k horám…

Čtvrtek, 25.10.2012
Vzpomínka na Antonína Mandla

Jan Rybář

Centrum Krkonoš, „Veselý výlet“, vlastní bohatý archiv osobností, kterým hory učarovaly. Nejznámější je dnes Václav Havel, kdysi bytem na Hrádečku u Trutnova. Já bych sem rád přiřadil člověka stejně bezelstného a poctivého, Antonína Mandla. Neměl čas stát se známým…


Mandl, zvaný Aťa, filozof, teolog, kněz, milovník hor, ale i kaváren. Miloval život, který k němu „nebyl nakloněn“ tak, jako k jeho příbuzné Adině, známé herečce. Aťa pocházel ze známé pražské rodiny. Maturoval na klasickém gymnáziu s vyznamenáním a pak se vydal na kněžskou dráhu. Studoval v Římě, kde získal i doktorát. Přišla válka, Aťa coby vlastenec odjel do Anglie a stal se důstojníkem československé zahraniční armády.

Po válce se vrátil do Prahy a hned se zapojil do práce na českých duchovních vinicích. Jenže to už se valem blížila „stepní záplava“ (Václav Renč) a za rok po vítězném únoru šel Aťa mezi prvními do vězení. Komunistické moci se nelíbila jeho úzká spolupráce s arcibiskupem Beranem, Mandl byl označen za agenta Vatikánu a zrádce národa a hrozilo mu doživotí. Z dvacetipěti let odseděl patnáct. Ve Valdicích prodělal nelidské výslechy a tříletou samotku, kde takřka zešílel. Až v Leopoldově ho dali spoluvězni do pořádku.

Ve vězení měl dobrý vliv na mladé delikventy. Bachaře udivoval vtipností a úsměvem. Staré a nemocné vězně rád zastupoval při obtížných pracích. Když se konečně vrátil roku 1964 ke své stařičké matce, byl už nemocen leukémií. Přesto si splnil dávná přání a často zajížděl do Krkonoš na Muchovu chalupu. Tam se scházelo mnoho „reakcionářů“ padesátých let i disidentů doby normalizační. Místní policista Škárnicl jakoby nic neviděl. Zatímco my jsme se bavili celý dlouhý večer, spěchal Aťa temnou nocí na východ slunce na Sněžku. Rád říkával, že Kristus vyjde k poslednímu soudu od Valšovek. Bohužel ho zdolala nemoc 15. března 1972.

Ještě po smrti obveselil své přátele. Přál si být pohřben v riflích, bílém saku a žluté kravatě. Ve svém posledním dopise ze začátku března se těšil na jaro ve Velké Úpě. Tam na něho zbylí přátelé vzpomínají dodnes.


 odeslat článek     vytisknout článek



Související články
20.3.2024 Ekumenická bohoslužba při druhém výročí války na Ukrajině
28.2.2024 Pomoc ukrajinským uprchlíkům
22.2.2024 Výstava Křesťanský demokrat JUDr. Bedřich Hostička
18.10.2023 Sběr zimního vybavení
28.8.2023 Neodůvodněná agrese proti jezuitům v Nikaragui pokračuje



Náš tip





Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za formaci řeholnic, řeholníků a seminaristů
Modleme se, aby řeholnice, řeholníci a seminaristé dozrávali na své cestě povolání díky lidské, pastorační, duchovní a komunitní formaci, a stávali se tak věrohodnými svědky evangelia.

Národní úmysl
Za mistrovství světa v hokeji v Praze a Ostravě
Modleme se, aby sportovci i diváci mistrovství světa v hokeji dostali novou inspiraci v úsilí o férový přístup k životu a o harmonii duše a těla.

více »

Nejbližší akce

Duchovní obnova pro mládež


Víkend pro zájemce o jezuitský řád


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní pobyt pro seniory


Duchovní obnova pro všechny


Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Duchovní pobyt pro seniory


více »

Kalendárium

Svátek sv. Jana Nepomuckého

Památka sv. Ondřeje Boboly


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil