Články / Aktuality Dnes je 18. 11. 2017  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Jezuité z celé Evropy rokovali v Praze o nové evangelizaci

Neděle, 11.11.2012
Praha. Ve dnech 8.–11. listopadu 2012 se v Centru Mariapoli v Praze-Vinoři konala mezinárodní konference evropských jezuitů a jejich spolupracovníků působících v univerzitní pastoraci. Tématem setkání byla „Nová evangelizace – ignaciánská cesta“.


Mezinárodní konference o pastoraci univerzitních studentů se zúčastnilo na třicet jezuitských studentských kaplanů a jejich laických spolupracovníků z Irska, Anglie, Portugalska, Francie, Belgie, Španělska, Maďarska, Litvy, Slovinska a dalších evropských států. Nechyběli ani hosté z Bejrútu a New Yorku. Příspěvkem na téma „Evangelizace dnes: jak může svatý Ignác povzbudit univerzitní kaplany“ konferenci zahájil profesor systematické teologie na univerzitě v Dublinu Jim Corkery.

O klíčových otázkách spojených s novou evangelizací v současné Evropě promluvil předseda jezuitské konference evropských provinciálů John Dardis. Pozvání na konferenci přijal rovněž sekretář generálního představeného pro záležitosti víry Gerald Blaszczak.

Účastníci konference se seznámili také s několika mezinárodními projekty, určenými pro vysokoškolské studenty a další mladé lidi. Kaplan pro vysokoškoláky v italské Bologni Jean-Paul Hernandez představil projekt „Živé kameny“, jehož cílem je zvěstovat evangelium prostřednictví uměleckých děl. Prezentován byl rovněž Magis 2013, jezuitský předprogram Světových dní mládeže, který se uskuteční příští rok v brazilském Riu de Janeiru.

Během konference se v Praze konaly dvě veřejné bohoslužby, kterých se zúčastnili také všichni vzácní hosté. První proběhla v pátek 9. listopadu večer v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí. Druhá, určená zejména pro studenty, se konala o den později v kostele Nejsvětějšího Salvátora. Po mši v sakristii následovalo neformální setkání s malým občerstvením.

„Téma konference je více než příhodné v době, kdy církev slaví Rok víry při příležitosti 50. výročí od zahájení II. vatikánského koncilu a krátce po skončení biskupského synodu zaměřeného právě na novou evangelizaci,“ uvedl hlavní organizátor akce Jan Regner SJ z Akademické farnosti Praha.

Česká metropole hostila teprve třetí ročník konference jezuitských studentských kaplanů a jejich spolupracovníků. Poprvé se konference uskutečnila roku 2010 v Římě. Loni se jezuité sjeli do maltské La Valetty.


Plakát na bohoslužbu v salvátorském kostele ZDE

(smi)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
7.2.2012 Ve Věčném městě se konalo sympozium o sexuálním zneužívání
12.11.2011 Setkání studentských kaplanů na Maltě
4.11.2009 Evropští provinciálové se setkali na ostrově Malta
1.4.2009 Nové číslo kutnohorského Krásného města se věnuje jezuitům
11.12.2008 Lidé citlivě vnímají každý švindl


DiskuseUPOZORNĚNÍ
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní čtenáři. Zaregistrujte se zde. Přečtěte si pravidla registrace.


Náš tip

Spirituální teologie

Michal Altrichter

Text Spirituální teologie zahrnuje důležitá témata duchovního života a jejich uchopení v každodenním životě. Četné otázky, které vyslovuje současný člověk a které byly důležité i pro předchozí generace, se systematicky vyhodnocují. I když text vyrostl z mnohaleté zkušenosti ve výuce oboru na teologické fakultě, nemá pouze studijní účel. Publikace...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl: Za křesťany v Asii, aby tím, že o evangeliu svědčí slovy a skutky, přispěli k dialogu, míru a vzájemnému pochopení především těch, kteří patří k jiným náboženstvím.
Národní úmysl: Za ochranu před otroctvím lhostejné a sobecké mentality (EG, č. 208).
více »

Nejbližší akce

Velehradská literární pouť


Víkend pro zájemce o jezuitský řád


Středoevropský Magis 2018


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro členy Matice velehradské


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


Duchovní obnova pro členy Matice Svatohostýnské a hasiče


Adventní duchovní cvičení


více »

Kalendárium

Památku bl. Michala Augustina Pro


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil