Aktuality |
A A A
|
Obnova zapomenuté jezuitské rezidence na Trutnovsku Sobota, 22.6.2013 Trutnov. Skupina nadšenců v čele s Ondřejem Vašatou z Vlastivědné společnosti Krkonoš a Podkrkonoší usiluje o obnovu bývalé jezuitské rezidence ve Starém Rokytníku na Trutnovsku. Ze zchátralé barokní budovy, která pochází z poloviny 18. století, zbyly jen základy a části obvodové zdi. Okolí vypadá jako smetiště.
Zřícenina stojí na malém návrší naproti kostelu sv. Šimona a Judy v bývalém panství Žireč, které v letech 1635 a 1636 přešlo do vlastnictví jezuitů z koleje u sv. Anny ve Vídni. Rezidence vznikla po roce 1740 jako letní sídlo, které řád využíval až do svého zrušení v roce 1773. Poté budova ještě několik let sloužila jako škola, než na počátku 19. století vyhořela a už nebyla nikdy obnovena.
Vlastivědná společnost Krkonoš a Podkrkonoší, která sdružuje historiky, archiváře a další zájemce o historii regionu, se rozhodla památku zachovat. V polovině května v místě bývalé rezidence uspořádali brigádu, při které se podařilo uklidit smetiště a zlikvidovat křoviny či náletové dřeviny kolem zbytků barokní budovy. Cílem místních nadšenců je uvést zříceninu do takového stavu, v jakém byla na počátku 20. století. Informační tabule by mohla v budoucnu návštěvníky Starého Rokytníka upozorňovat na tuto pozapomenutou památku.
"Tento okres má dost bývalých jezuitských památek," říká jezuita Jan Rybář, který v tomto regionu působí. Kromě trosek rezidence v Rokytníku to je zachovalý zámek a bývalá jezuitská rezidence v Žacléři, velká budova farního úřadu v Bernaticích nebo rezidence v Žirči, která slouží červenokostelecké pobočce katolické charity jako Domov sv. Josefa pro nemocné s roztroušenou sklerózou. Bývalá rezidence v Dubenci je zase nyní krásným hotelem.
"Na hlavním náměstí v Trutnově má česko-portugalskou pamětní desku P. Samuel Fritz, zdejší rodák a jezuitský misionář v Peru a jinde, který popsal jako první tok Amazonky a pořídil její přesnou mapu," připomíná Jan Rybář.
Více na stránkách Trutnovinek
(red)
odeslat článek vytisknout článek
|
Náš tip Michal Altrichter 
Čím se zaobíráme, jsme-li spoutáváni slovem koronavir? Jak tento čas a své bytí nahlížíme duchovně? Je naše kulturní povědomí vnitřnější, nebo spíše závislé jen na vnějších možnostech? Nečekají některé knihy už příliš dlouho na jejich přečtení?... více »
Úmysly Apoštolátu modlitby
Evangelizační úmysl
Lidské bratrství
Modleme se, ať je nám dána Pánem milost žít v plném bratrství s bratry a sestrami jiných náboženství, abychom zakusili vzájemnost modlitby a překonávali uzavřenost.
Národní úmysl
Děkujeme za sdělovací prostředky a prosíme za odpovědné pracovníky, aby přinášeli pravdivé informace včetně dobrých zpráv.
více »
Nejbližší duchovní akce
více »
Kalendárium
|