Petr Kanisius
Petr Kanisius se narodil 8. května 1521 jako syn starosty města Nijmegen ve vévodství Geldern, které tehdy patřilo k německé říši. Byl poslán na univerzitu v Kolíně nad Rýnem, aby se stal právníkem. Během studií práva a filozofie však přestoupil na teologii. Po setkání s jedním z prvních jezuitů, Petrem Faberem, vstoupil roku 1543 jako první Němec do Tovaryšstva Ježíšova. V Kolíně nad Rýnem spoluzakládal první jezuitskou kolej v Německu.
Roku 1546 byl vysvěcen na kněze.
Zúčastnil tridentského koncilu; strávil šest měsíců v Římě se sv. Ignácem, vyučoval na první jezuitské škole v Messině na Sicílii a reformoval univerzitu v bavorském Ingolstadtu. Ve Vídni působil jako kazatel v katedrále a krátce i jako administrátor biskupství.
Roku 1556, kdy byl jmenován provinciálem jezuitů v jižním Německu, Rakousku a českých zemích, přivedl do Prahy do opuštěného kláštera u kostela sv. Klimenta dvanáct jezuitů a založil s nimi první jezuitskou kolej v českých zemích, Klementinum na Starém Městě pražském, kde také nějakou dobu kázal. Kromě Prahy působil jako kazatel v Augsburgu, v Mnichově, Innsbrucku a nakonec ve Fribourgu, kde založil jezuitskou kolej. Ve Fribourgu 21. prosince 1597 zemřel a jeho tělo je pochováno v tamním univerzitním kostele. S nesmírnou energií zakládal školy, semináře, kázal, psal a konal misijní cesty. Významně se zasloužil o obnovu katolictví po tridentském koncilu a vykonal velmi mnoho pro zachování katolicismu v jižním Německu. Třikrát mu byla nabídnuta hodnost vídeňského biskupa, třikrát ji odmítl.
Nejznámějším dílem Petra Kanisia je jeho trojdílný katechismus pro žáky a studenty různého věku, který dosáhl jen do jeho smrti v roce 1597 dvou stovek vydání. Při kanonizaci v roce 1925 byl zároveň prohlášen učitelem církve. Jeho památka se slaví 21. prosince.
Bližší informace o životě sv. Petra Kanisia se můžete dozvědět v knize Jamese Brodricka Jezuita Petr Kanisius (1521–1597) (Refugium Velehrad-Roma, Olomouc 2012).
Z bulletinu Jezuité:
Petr Kanisius a Praha. Rozhovor s Annou Fechtnerovou. Bulletin Jezuité,
1998, č. 1, s. 15−17.
Člověk, který hodně snesl. Bulletin Jezuité,
1998, č. 1, s. 18−19.
|
Náš tip 

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině
Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.


Úmysly Apoštolátu modlitby
Úmysl papeže
Za oběti zneužívání
Modleme se za ty, kdo utrpěli újmu od členů církve: kéž v církvi samotné najdou konkrétní odpověď na svou bolest a utrpení.
Národní úmysl
Za chudé
Modleme se za ty, kdo jsou nejvíce postiženi zdražováním a energetickou krizí, aby se jim dostalo účinné pomoci.
více »
Nejbližší akce
více »
Nejbližší duchovní akce
více »
Kalendárium
|