Kdo jsme / Světci Dnes je 27. 7. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy




Jan František Régis

Jan František Régis se narodil 31. ledna 1597 v obci Fontcouverte v jižní Francii. Když mu bylo čtrnáct let, poslali ho rodiče na jezuitskou kolej v Béziers. Po dvou letech, v roce 1613, vstoupil do bratrstva "modrých kajícníků", kteří navštěvovali chudé, nemocné a vězně. Po dokončení školy vstoupil v roce 1616 v Toulouse do jezuitského noviciátu. Později, po studiu filozofie, se do koleje vrátil, aby tam vyučoval. Během studií teologie v Toulouse, když roku 1628 vypukl mor, zemřeli mnozí jezuité při službě nemocným. Také František chtěl po vzoru sv. Aloise pečovat o nemocné, nedostal ale od představených svolení. Na jeho žádost mu však později bylo zkráceno studium, aby v roce 1630 mohl být vysvěcen na kněze a začít se věnovat misijní činnosti, ke které měl velké vlohy.

Svůj apoštolát začal v městě Montpellier, kde proslul jako oblíbený kazatel. Sloužil také chudým a bezdomovcům. Každou sobotu chodil po bohatších domech a žebral "pro chudého Krista". A činil to s takovou naléhavostí, že málokdy odcházel s prázdnou.

V roce 1633 složil poslední sliby. Po nich byl poslán do hornatého a velmi chudého kraje Cévennes, na západ od dolního toku řeky Rhône, kde se šířila odlišná nauka. Někteří pod jeho vlivem změnili svůj život; jiní se jeho působením cítili pobouřeni a pomluvami u biskupa nakonec dosáhli svého. František Régis byl z kraje vypovězen a uchýlil se do kláštera v Le Puy. Pomluvy se dostaly až ke generálovi řádu. Mezitím se však starosta města Le Puy rozhodl vše vyšetřit a zjistil, že misionář je nevinný.

P. Régis generála požádal, zda by mohl odjet mezi domorodce do Kanady. Dostal přátelský list s oceněním jeho misijní práce, místo do Kanady však byl poslán mezi místní horníky. V roce 1636 ho biskup povolal do Le Puy, aby pokračoval ve svém apoštolátu. Opět se kromě kázání věnoval i sociální práci, mimo jiné i mezi prostitutkami, kterým pomáhal vrátit se k normálnímu životu. Když pro ně zřídil útulek, objevily se opět pomluvy, až mu tamější představený musel přikázat, aby útulek nenavštěvoval. František poslechl.

Dále působil mezi chudými, přecházel z vesnice do vesnice, vyučoval, zpovídal a všechny s mateřskou něžností povzbuzoval. V roce 1640, na svátek sv. Štěpána, se po celodenním zpovídání zhroutil a ztratil vědomí. Po pěti dnech ve svých 44 letech zemřel.

Papež Klement XI. ho v roce 1716 prohlásil za blahoslaveného. Svatořečil ho papež Kliment XII. v roce 1737.


Náš tip





Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za nemocné, o které pečujeme v pastoraci
Modleme se, aby svátost pomazání nemocných dávala sílu samotného Pána těm, kdo ji přijímají, i jejich blízkým a aby se stále více stávala viditelným znamením milosrdenství a naděje pro všechny.

Národní úmysl
Za kněze v duchovní správě
Modleme se, aby kněží ustanovení do nových farností byli dobře přijati věřícími a plodně navázali na své předchůdce.

více »

Nejbližší akce

Poutní mše svatá v kostele svatého Ignáce z Loyoly v Praze


Koncert „Pocta svatému Ignáci“


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro zrakově postižené a jejich příznivce


Ignaciánská duchovní cvičení


Duchovní obnova pro všechny


Duchovní cvičení


více »

Kalendárium

Smrt sv. Ignáce

Památka Petra Fabera


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil