Alexander Briant
Alexander Briant se narodil 17. srpna 1556 do rodiny nižšího šlechtice v Somersetu na jihozápadě Anglie. Vychováván byl jako protestant. Jako velmi mladý započal svá studia v Oxfordu. Na univerzitě poznal Roberta Personse, jenž se stal jeho učitelem a zároveň duchovním rádcem a přítelem. Pod jeho duchovním vedením a vlivem Briant přijal katolickou víru. Poté Oxford opustil. Nejprve se vydal do Remeše a v roce 1577 přišel na univerzitu v severofrancouzském Douai, kde byl následujícího roku vysvěcen na kněze.
Po vysvěcení se vrátil do rodného kraje, kde se spolu s ostatními kněžími staral o anglické katolíky v jejich tehdejší nelehké situaci, kdy byli pro svou víru pronásledováni a mučeni. Uvědomoval si, že jeho působení je pro něho samého velice nebezpečné. Takto působil skoro dva roky, než byl 28. dubna 1581 zatčen v souvislosti s pátráním po Briantově tehdejším učiteli Robertu Personsovi. Mělo se totiž za to, že Briant by v této věci mohl poskytnout důležité informace vedoucí k Personsovu zatčení. Briant byl vyslýchán v Londýně, nicméně bezvýsledně, a poté byl převezen do nechvalně známého Toweru, kde byl podroben nelidskému mučení a soustavně trápen zimou a hladem. Někdy během této doby poslal anglickým jezuitským představeným dopis, ve kterém zažádal o přijetí do Tovaryšstva. V dopise mimo jiné psal, že během mučení necítil žádnou významnou bolest a že to pravděpodobně bylo kvůli Božímu zásahu. I jeho mučitelé později vypověděli, že jeho tvář byla při mučeních stále velice klidná a nerozrušená. Do jezuitského řádu byl bez odkladu přijat.
Dne 16. listopadu 1581 se spolu s šesti dalšími kněžími zúčastnil zinscenovaného procesu, ve kterém byl jako katolík obviněn z velezrady. Rázně se odmítl zřeknout své víry a tak byl nakonec odsouzen k trestu smrti. Po dalším krutém mučení byl 1. prosince 1581 spolu s několika dalšími oběšen a následně rozčtvrcen v anglickém Tyburnu.
Papežem Piem XI. byl 15. prosince 1921 blahoslaven a 25. října 1970 byl Pavlem VI. prohlášen za svatého, jako jeden ze čtyřiceti mučedníků Anglie a Walesu.
|
Náš tip 

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině
Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.


Úmysly Apoštolátu modlitby
Úmysl papeže
Za oběti zneužívání
Modleme se za ty, kdo utrpěli újmu od členů církve: kéž v církvi samotné najdou konkrétní odpověď na svou bolest a utrpení.
Národní úmysl
Za chudé
Modleme se za ty, kdo jsou nejvíce postiženi zdražováním a energetickou krizí, aby se jim dostalo účinné pomoci.
více »
Nejbližší akce
více »
Nejbližší duchovní akce
více »
Kalendárium
|