Kdo jsme / Vzpomínky Dnes je 28. 11. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy




P. Jaroslav Popelka

Datum narození:12.5.1917
Datum vstupu do řádu:  7.9.1938
Datum úmrtí:30.9.1987

Otec Popelka se narodil na Vysočině blízko Nového Města na Moravě, a to v Jimramově. Do obecné školy chodil doma. Na gymnázium jej dali rodiče na Velehrad. Tam přišel v roce 1930 a odešel brzy po sextě do Prahy na arcibiskupské gymnázium, také vedené jezuity, a dokončil tam septimou a oktávou celé středoškolské vzdělání.

Maturoval v roce 1938 a potom se přihlásil do Tovaryšstva do noviciátu. Nastoupil do něho v Benešově u Prahy a po dvou letech složil svaté sliby a přešel v Benešově mezi studenty filosofie. Filosofii dokončil na Velehradě v roce 1943.

V roce 1943 hned začal na našem Teologickém institutu v Praze na Strahově studovat teologii. V prvním roce byl s ostatními zatčen nacisty a válku přečkal v koncentračním táboře v Terezíně. Po návratu z koncentračního tábora odjel s řadou mladých kněží a s bohoslovci k dalšímu studiu teologie v Heythrop College v Anglii. Začal tam však znovu první rok přerušený zatčením. Po třetím ročníku v roce 1948 byl vysvěcen v Anglii na kněze. Po skončení celého studia byl poslán v roce 1949 do Londýna, kde se spolu s P. Kovandou a P. Janem Kř. Langem připravovali v koloniálním kurzu na zahraniční misie. Nám doma se pak jeho stopa ztrácí. V letech 1968 a 1969 byl návštěvou v Československu z Kanady u své sestry v Jimramově. Tehdy měl také leckde i přednášky po farnostech o misiích mezi Indiány. Občas také potom psával některému ze spolubratří a také mně jako provinciálovi. Poslal nám také do Československa Bibli, kterou jako fotokopii překladu J. Hejčla vydal pro české krajany v cizině. Bylo komické, že cenzura pustila jen první díl P. Vondrovi a jen druhý díl mně. Po smrti P. Vondry tak vznikl jeden komplet.

Tehdy mně P. Popelka psal, proč se rozhodl pro tento překlad, a ne pro ekumenický. Považoval za velice důležité, aby Písmo svaté mělo solidní poznámky. A to z českých překladů bohatě splňuje jen Hejčlův překlad. Všechny u nás kdysi vydané svazky Hejčlovy bible se při použití výborného papíru vešly do dvou dílů.

To je tedy kromě mravenčí misijní práce P. Popelky na všech místech v zahraničí, kde pracoval, jeho zvláštní zásluha. Je pochován v Los Angeles.


Z knihy Jana Pavlíka Vzpomínky na zemřelé jezuity, narozené v Čechách, na Moravě a v moravském Slezsku od roku 1814, Refugium Velehrad-Roma, Olomouc 2011, s. 533−543.


Náš tip

Modlitba, která mi změnila život

Jim Manney

Pro mnoho lidí je modlitba dost obtížná záležitost. Co by se ale stalo, kdybyste objevili jednoduchou modlitbu, která to změní a přivede vás ke zdroji Boží přítomnosti ve vašem životě? Znalec spirituality Jim Manney představuje…
více »





Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za papeže
Modleme se za Svatého otce, aby při plnění svého poslání i nadále s pomocí Ducha Svatého doprovázel svěřené stádo ve víře.

Národní úmysl
Za ty, kdo nežijí svou víru
Modleme se za ty, kdo nežijí podle svého křtu, aby je síla přijaté svátosti přivedla k činnému životu s Bohem.

více »

Nejbližší akce

Reportáž České televize o předání humanitární sbírky na Ukrajině


Adventní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro seniory


Adventní duchovní obnova pro všechny


Duchovní obnova pro členy Matice svatohostýnské


Adventní duchovní obnova pro všechny


více »

Kalendárium

Památka Edmunda Kampiána, Roberta Southwella a druhů

Svátek sv. Františka Xaverského


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil