P. Jan Nevtípil
Datum narození: | 5.3.1921 |
Datum vstupu do řádu: | 7.9.1939 |
Datum úmrtí: | 5.7.1991 |
P. Jan Nevtípil se narodil 5. března 1921 v Sušicích (okr. Přerov) v rolnické rodině. Studoval na jezuitském gymnáziu na Velehradě a na arcibiskupském gymnáziu v Praze-Bubenči. Studium dokončil roku 1939 na Velehradě. Hned po maturitě vstoupil 7. září 1939 do noviciátu Tovaryšstva Ježíšova v Benešově u Prahy. Filozofii začal studovat v Benešově, odkud se po zabrání budovy nacisty filozofický institut i noviciát přestěhovaly na Velehrad. Roku 1942 byl ve druhém ročníku odveden na nucené práce v Říši; pracoval na různých místech v Rakousku.
Roku 1945 utekl na Velehrad, kde pokračoval ve studiu filozofie, které dokončil v Brně, kam se institut přestěhoval. Magisterku vykonal v letech 1946−1949 jako vychovatel v konviktu při nově otevřeném Biskupském gymnáziu v Brně. Teologii studoval v Trnavě. Po likvidaci klášterů roku 1950 pobýval v Podolinci a Svaté Dobrotivé a pak nastoupil vojenskou službu PTP v Kolíně, v Praze a na Kladně. Podařilo se mu dostat se do Rožnavy na Slovensku, kde 19. listopadu 1950 přijal svátost kněžství.
Roku 1960 byl zatčen a za podvracení republiky odsouzen ke třem letem odnětí svobody; byl propuštěn během amnestie v květnu 1960. V roce 1968 byl poslán do Innsbrucku dokončit teologická studia. Roku 1969 se vrátil domů a byl určen do služby v královéhradecké diecézi. Po kratším působení v Hořičkách a v Chrásti u Chrudimi se roku 1971 stal administrátorem farnosti Božského Srdce Páně na Pražském předměstí a farnosti Kukleny v Hradci Králové, kde působil až do své smrti. Zemřel 5. července 1991 v Hradci Králové. Pochován byl na hřbitově v Hradci Králové - Pouchově.
Portrét Jana Nevtípila najdete v knize Jana Pavlíka Vzpomínky na zemřelé jezuity, narozené v Čechách, na Moravě a v moravském Slezsku od roku 1814, Refugium Velehrad-Roma, Olomouc 2011, s. 591−595.
|
Náš tip 

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině
Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.


Úmysly Apoštolátu modlitby
Úmysl papeže
Za zrušení mučení
Modleme se, aby se mezinárodní společenství zavázalo ke konkrétním krokům k vymýcení mučení a zajistilo podporu obětem a jejich rodinám.
Národní úmysl
Za biřmovance
Modleme se za ty, kdo letos přijímají svátost biřmování, aby se stali šiřiteli radostné zvěsti.
více »
Nejbližší akce
více »
Nejbližší duchovní akce
více »
Kalendárium
|