F. Karel Vetchý
Datum narození: | 26.5.1879 |
Datum vstupu do řádu: | 10.11.1902 |
Datum úmrtí: | 12.9.1967 |
Narodil se ve Vídni v Rakousku. Rodina pocházela z Předína, kam se později vrátila. Tam malý Karel vychodil obecnou školu. V Třebíči se vyučil stolařem. V Jihlavě sloužil na vojně dva roky. Rozhodl se pro řeholní život a vybral si Tovaryšstvo Ježíšovo. Dne 10. listopadu 1902 začal na Velehradě noviciát a 13. listopadu 1904 složil své první řeholní sliby. V letech 1904−1910 byl stolařem na Velehradě a od roku 1910 do vypuknutí války tamtéž kostelníkem. Za první světové války od 1. srpna 1914 do 10. listopadu 1918 bojoval na frontě v Rusku a v Itálii. Po šťastném návratu byl jako stolař na těchto místech v naší provincii: Velehrad, Praha-Bubeneč, Praha-Smíchov, Svatý Hostýn, Praha - sv. Ignác, Svatý Hostýn, Praha - sv. Ignác. Od roku 1947 do zajištění v dubnu 1950 byl stolařem v Děčíně.
Fr. Vetchý byl zručný a důkladný řemeslník. Zhotovil mnoho různého nábytku pro celou provincii. Nedávno jsem měl možnost vidět po mnoha letech jím udělané lavice do kaple konviktu v Praze-Bubenči (pracoval na nich s jiným výtečným stolařem, Fr. Kováčem). Po zrušení gymnázia v Bubenči se o tyto lavice postaral P. Verner, bývalý žák. Použil je v novém kostele sv. Jana Nepomuckého v Praze-Košířích, kde byl farářem. V roce 1990 pořídil nové stylové lavice, vhodnější do interiéru. Staré lavice toužil navrátit Tovaryšstvu. Nabídl je provincialátu po obnově provincie v roce 1990. Protože jsem se domníval, že budou už velice staré, chtěl jsem je nejprve vidět. Byl jsem překvapen, jak jsou krásné, jak pevně a moudře provedené. Byly převezeny do Bohosudova P. Cukrem, který je uplatnil v kapli znovu budovaného gymnázia.
Bratr Vetchý byl především poctivý řeholník. Dovedl velice poutavě vyprávět příběhy ze svého života i ze své práce, ale stejně dobře a zasvěceně hovořil i o duchovních věcech. V dubnu 1950 byl zajištěn v Děčíně. Dostal se do Bohosudova a do Oseka, kde pomáhal zařizovat stolařskou dílnu stroji, které byly svezeny do Oseka z různých klášterů, ze všech našich, ale i z klášterů jiných řádů. Z Oseka už jako 74letý přišel do Králík a odtud 15. ledna 1953 na Moravec. I na Moravci až do své požehnané smrti stále něco kutil. Je pochován na Moravci.
Z knihy Jana Pavlíka Vzpomínky na zemřelé jezuity, narozené v Čechách, na Moravě a v moravském Slezsku od roku 1814, Refugium Velehrad-Roma, Olomouc 2011, s. 380−381.
|
Náš tip 

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině
Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.


Úmysly Apoštolátu modlitby
Úmysl papeže
Za zrušení mučení
Modleme se, aby se mezinárodní společenství zavázalo ke konkrétním krokům k vymýcení mučení a zajistilo podporu obětem a jejich rodinám.
Národní úmysl
Za biřmovance
Modleme se za ty, kdo letos přijímají svátost biřmování, aby se stali šiřiteli radostné zvěsti.
více »
Nejbližší akce
více »
Nejbližší duchovní akce
více »
Kalendárium
|