F. Karel Vetchý
Datum narození: | 26.5.1879 |
Datum vstupu do řádu: | 10.11.1902 |
Datum úmrtí: | 12.9.1967 |
Narodil se ve Vídni v Rakousku. Rodina pocházela z Předína, kam se později vrátila. Tam malý Karel vychodil obecnou školu. V Třebíči se vyučil stolařem. V Jihlavě sloužil na vojně dva roky. Rozhodl se pro řeholní život a vybral si Tovaryšstvo Ježíšovo. Dne 10. listopadu 1902 začal na Velehradě noviciát a 13. listopadu 1904 složil své první řeholní sliby. V letech 1904−1910 byl stolařem na Velehradě a od roku 1910 do vypuknutí války tamtéž kostelníkem. Za první světové války od 1. srpna 1914 do 10. listopadu 1918 bojoval na frontě v Rusku a v Itálii. Po šťastném návratu byl jako stolař na těchto místech v naší provincii: Velehrad, Praha-Bubeneč, Praha-Smíchov, Svatý Hostýn, Praha - sv. Ignác, Svatý Hostýn, Praha - sv. Ignác. Od roku 1947 do zajištění v dubnu 1950 byl stolařem v Děčíně.
Fr. Vetchý byl zručný a důkladný řemeslník. Zhotovil mnoho různého nábytku pro celou provincii. Nedávno jsem měl možnost vidět po mnoha letech jím udělané lavice do kaple konviktu v Praze-Bubenči (pracoval na nich s jiným výtečným stolařem, Fr. Kováčem). Po zrušení gymnázia v Bubenči se o tyto lavice postaral P. Verner, bývalý žák. Použil je v novém kostele sv. Jana Nepomuckého v Praze-Košířích, kde byl farářem. V roce 1990 pořídil nové stylové lavice, vhodnější do interiéru. Staré lavice toužil navrátit Tovaryšstvu. Nabídl je provincialátu po obnově provincie v roce 1990. Protože jsem se domníval, že budou už velice staré, chtěl jsem je nejprve vidět. Byl jsem překvapen, jak jsou krásné, jak pevně a moudře provedené. Byly převezeny do Bohosudova P. Cukrem, který je uplatnil v kapli znovu budovaného gymnázia.
Bratr Vetchý byl především poctivý řeholník. Dovedl velice poutavě vyprávět příběhy ze svého života i ze své práce, ale stejně dobře a zasvěceně hovořil i o duchovních věcech. V dubnu 1950 byl zajištěn v Děčíně. Dostal se do Bohosudova a do Oseka, kde pomáhal zařizovat stolařskou dílnu stroji, které byly svezeny do Oseka z různých klášterů, ze všech našich, ale i z klášterů jiných řádů. Z Oseka už jako 74letý přišel do Králík a odtud 15. ledna 1953 na Moravec. I na Moravci až do své požehnané smrti stále něco kutil. Je pochován na Moravci.
Z knihy Jana Pavlíka Vzpomínky na zemřelé jezuity, narozené v Čechách, na Moravě a v moravském Slezsku od roku 1814, Refugium Velehrad-Roma, Olomouc 2011, s. 380−381.
|
Náš tip Jim Manney
Pro mnoho lidí je modlitba dost obtížná záležitost. Co by se ale stalo, kdybyste objevili jednoduchou modlitbu, která to změní a přivede vás ke zdroji Boží přítomnosti ve vašem životě? Znalec spirituality Jim Manney představuje… více »


Úmysly Apoštolátu modlitby
Úmysl papeže
Za papeže
Modleme se za Svatého otce, aby při plnění svého poslání i nadále s pomocí Ducha Svatého doprovázel svěřené stádo ve víře.
Národní úmysl
Za ty, kdo nežijí svou víru
Modleme se za ty, kdo nežijí podle svého křtu, aby je síla přijaté svátosti přivedla k činnému životu s Bohem.
více »
Nejbližší akce
více »
Nejbližší duchovní akce
více »
Kalendárium
|