Články / Aktuality Dnes je 13. 7. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Setkání jezuitských noviciátů v Lyonu

Pondělí, 10.10.2022
Lyon. Od 2. do 9. srpna se ve francouzském Lyonu konalo setkání jezuitských noviciátů z Birminghamu, Innsbrucku a Lyonu. Bylo to první osobní setkání od vypuknutí pandemie covidu v roce 2020. Program probíhal v noviciátu Rue Sala v Lyonu a zahrnoval třídenní návštěvu jezuitské komunity v Lalouvescu při kostele svatého Jana Františka Régis SJ.


Tématem setkání byl řeholní slib chudoby v reakci na nedávnou žádost otce generála Artura Sosy, aby celé Tovaryšstvo Ježíšovo přezkoumalo, jak žije chudobu ve svých jednotlivcích, komunitách i jako celek. Společné zamyšlení začalo tím, že novicové sdíleli své zkušenosti, které získali při žití slibu chudoby a při práci s lidmi na periferii. Prezentace byly promyšlené, výmluvné a promodlené; byly přijímány v atmosféře vzájemného naslouchání. To dalo tón celému shromáždění. Později byl každý noviciát vyzván, aby se podělil o svoji zkušenost v rámci sociálního apoštolátu.

Skupina navštívila P. Jeana Noëla Gindrea SJ na Coup de Pouce Université v Lyonu, což lze přeložit jako Univerzita pomocné ruky. Dozvěděli se jak o snaze pomoci lidem ze znevýhodněného prostředí v přístupu k vysokoškolskému vzdělání, tak o motivaci k takovému apoštolátu. Následovala rozsáhlá diskuze, která hledala, v čem je tento apoštolát typicky jezuitský, zkoumala napětí spojená s podporou víry a spravedlnosti v tak nábožensky a kulturně rozmanitém prostředí. Účastníci se dověděli o křesťanské historii města během návštěvy kulturního centra křesťanství Antiquaille.

Vrcholem cesty byla návštěva chrámu svatého Jana Františka Régis v Lalouvescu. Farář P. Michel Barthe-Dejean SJ provedl skupinu bazilikou a muzeem věnovaným tomuto světci. Pro většinu členů skupiny to bylo poprvé, co o něm slyšeli. Všichni se připojili ke mši svaté pro farní společenství a ke slavnostnímu pohoštění během farního svátku v neděli 8. srpna. Skupina také přijala pozvání k odpočinku u jezera Devesset, kde bylo možné koupání a projížďka na šlapadlech!

Poslední večer v Lyonu byl spojený s grilováním, které připravili novicové. Každý z nich předvedl pantomimu, píseň, dramatické představení nebo zorganizoval hru během tohoto závěrečného přátelského setkání. Přínos týdne byl rozmanitý, v neposlední řadě se o něj zasloužila každodenní mše svatá, kterou střídavě připravoval každý noviciát. Všichni ocenili, že se dozvěděli o postřezích a zkušenostech ostatních na téma chudoby, ale – jak řekl novicmistr západoevropské frankofonní provincie P. Arnaud de Rolland SJ – bylo to „prosté bratrství“, které bylo možná největším pokladem, který přítomní objevili během společně stráveného času.


Zdroj: Jesuits in Europe / France.
Foto: Jesuits in Europe / France (zcela vpravo P. Pavel Bačo SJ z české provincie)

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
23.6.2024 Víkend pro zájemce o jezuitský řád
19.6.2024 Třetí probace je to, co si její účastníci dávají navzájem
10.6.2024 Péče o mladé a nová duchovní povolání
28.5.2024 Slovenští jezuité prosili o nová povolání
18.4.2024 Nekonečné VelikonoceNáš tip

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za nemocné, o které pečujeme v pastoraci
Modleme se, aby svátost pomazání nemocných dávala sílu samotného Pána těm, kdo ji přijímají, i jejich blízkým a aby se stále více stávala viditelným znamením milosrdenství a naděje pro všechny.

Národní úmysl
Za kněze v duchovní správě
Modleme se, aby kněží ustanovení do nových farností byli dobře přijati věřícími a plodně navázali na své předchůdce.

více »

Nejbližší akce

Poutní mše svatá v kostele svatého Ignáce z Loyoly v Praze


Koncert „Pocta svatému Ignáci“


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro všechny


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


Duchovní cvičení pro lékaře a zdravotníky


Duchovní obnova pro zrakově postižené a jejich příznivce


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil