Články / Aktuality Dnes je 18. 5. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Skupina dobrovolníků ze Slovenska a Čech pomáhá v Indii

Úterý, 23.8.2011
Karnátaka. Slovensko-česká skupina dobrovolníků se už na začátku srpna vydala pod vedením jezuity Ladislava Šulíka do Indie. Po příletu na indický subkontinent nejprve strávila tři dny v jezuitském centru pro mezináboženský dialog Aširvad v Bangalore. Účastníci výpravy se nejprve aklimatizovali v novém prostředí a pak se začali seznamovat s indickou kulturou. Mimo jiné si prohlédli Bangalore a navštívili město Maisúr.


S aktuálními sociálními problémy na severu státu Karnátaka seznámil dobrovolníky P. Vincent Crasta SJ, který byl počátkem roku 2011 na návštěvě v Bratislavě a Praze. Po této přípravě dorazila skupina do misijní stanice v Manvi, kde se již v této chvíli intenzivně věnuje stavebním pracím při rozvoji kampusu a volnočasovým aktivitám s dětmi z místní jezuitské internátní školy.

Jako každoročně i letos byla v den indické nezávislosti 15. srpna 2011 připravena velkolepá oslava, na kterou byli jako vzácní hosté pozváni i dobrovolníci. Děti se na tento významný den připravovaly po mnoho týdnů, pečlivě si chystaly úbory, tance, choreografii a písně.

Nově dostavěný internát v Manvi bude pojmenován podle jezuitského novice Tomáše Munka, umučeného nacisty v roce 1944. Zahajuje se také stavba nového kostela v Pannuru, kde místní obyvatelé přišli při rozsáhlých záplavách v minulém roce o kapli.

Svou pomocí v misijní stanici v Manvi se dobrovolníci zapojují do projektu místních jezuitů, kteří se už několik let věnují lidem vytlačených na okraj indické společnosti. Hlavním důvodem bídy těchto lidí je kastovní systém. Daliti, neboli "nedotknutelní", jak jsou tito lidé často nazýváni, nemají právo ani na základní osobní rozvoj. Dostávají tu nejhorší práci a přitom jsou za ni velmi špatně finančně ohodnoceni. Ženy jsou často ponižované a děti musí místo vzdělání těžce pracovat.

Indičtí jezuité si brzy uvědomili, že bez kvalitního vzdělání nemohou tito lidé doufat ve zlepšení svého života. Vzdělávání se tak pro ně stalo klíčem k osvobození této vrstvy indické společnosti ze sociální nespravedlnosti, ale také způsobem, jak jí zprostředkovat setkání s dobrým a milosrdným Bohem.


Misijní stanici v Manvi lze podpořit buď duchovně modlitbou, nebo i finančně zasláním peněžního daru na účet č. 5076811718/4000, variabilní symbol 10851.
Více informací lze najít na webu projektu Misia India.

(jar)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
14.12.2023 Jezuité pokračují ve své misi v Kyrgyzstánu
4.10.2023 Osobní svědectví scholastika Michaela Petra SJ o práci v Bejrútu
2.10.2023 Animovaný film Arrupe v Japonsku
15.8.2023 Na zkušené v Indii
15.6.2023 Otec Frank Brennan SJ se angažuje v boji za práva australských domorodcůNáš tip

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za formaci řeholnic, řeholníků a seminaristů
Modleme se, aby řeholnice, řeholníci a seminaristé dozrávali na své cestě povolání díky lidské, pastorační, duchovní a komunitní formaci, a stávali se tak věrohodnými svědky evangelia.

Národní úmysl
Za mistrovství světa v hokeji v Praze a Ostravě
Modleme se, aby sportovci i diváci mistrovství světa v hokeji dostali novou inspiraci v úsilí o férový přístup k životu a o harmonii duše a těla.

více »

Nejbližší akce

Duchovní obnova pro mládež


Víkend pro zájemce o jezuitský řád


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní pobyt pro seniory


Duchovní obnova pro všechny


Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Duchovní pobyt pro seniory


více »

Kalendárium

Památka Panny Marie della Strada


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil