Články / Aktuality Dnes je 10. 7. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Karlovo náměstí již pošesté ožije Svatojánskou poutí

Středa, 15.5.2013
Praha. Šestý ročník Svatojánské pouti se na Karlově náměstí a v jeho blízkém okolí uskuteční v sobotu 18. května. Pouť v podobě multikulturního festivalu po celý den nabídne bohatý duchovní a kulturní program. Pro účastníky jsou opět připraveny koncerty nejrůznějších žánrů, divadelní představení a pouťové atrakce. Děti se mohou těšit na soutěže, výtvarné dílny i divadlo. Novinkou letočního ročníku bude propojení poutě s akcí „Kontejnery k světu“, v jejímž rámci bude zřízena „fashionbook“ čítárna duchovní literatury.


Svatojánskou pouť již po šesté pořádá Duchovní správa při kostele sv. Ignáce a občanské sdružení Divadlo VJečné včele s herečkou Janou Radojčičovou. „Otevíráním jara“ pouť navazuje na starodávné pražské poutě. Kolem nich se soustředil společenský život, a proto i na Svatojánské pouti si „to svoje“ najde každý, od dětí až po jejich prarodiče. Pouť je zaměřena na setkávání a sbližování lidí různých generací, ras, kultur, náboženství i názorů. Chce stavět mosty mezi minoritami a majoritou. S tím souvisí i volba patrona pouti – sv. Jana Nepomuckého, který je hlavním patronem České provincie Tovaryšstva Ježíšova, ale také patronem mostů. Během pouti se rovněž samotné Karlovo náměstí stane jakýmsi duchovním mostem, spojujícím chrám sv. Ignáce s kostelem sv. Jana Nepomuckého na Skalce.

Po celý den bude na návštěvníky poutě čekat rozmanitý kulturní program, na jehož tvorbě se podílejí umělci jak profesionální tak amatérští, divadelníci a hudebníci známí z předchozích ročníků pouti i nové tváře.

Pouť zahájí ranní pobožnost ke sv. Janu Nepomuckému v kostele sv. Ignáce, odkud v 10:00 vyrazí na Karlovo náměstí průvod, vedený jazzovou kapelou Bridge Band a chůdaři z Long Vehicle Circus. Obě umělecká seskupení pak vystoupí na pódiu v horní části Karlova náměstí, kde si účastníci budou moci vyslechnout také koncerty kapel mnoha žánrů. V podání Jidiš ve třech v čele s Hanou Frejkovou letos zazní staropražské písně. Představí se také pražský smíšený pěvecký sbor Lucky Voice Band, jazz-punková skupina The Háro, Jazzoví kluci s Anou Almeidou, svatoignácká schola Rytmig a večer na Karlově náměstí zakončí kapela JZD. Celým programem budou slovy i kouzly provázet studenti VOŠ herecké v Praze – Michli, Lucie Lichnerová a Jenda Komberec.

Vážné hudbě budou patřit oba poutní kostely. V chrámu sv. Ignáce na pouti již pošesté vystoupí soubor zobcových fléten vedený Blankou Vysloužilovou, Vivat Flauto, a v podání vokálního tria MAKABARA, jehož název představuje složeninu jmen tří talentovaných nevidomých zpěvaček, zde zazní hebrejské písně. V kostele sv. Jana Nepomuckého si účastníci budou moci poslechnout recitál Jany Levitové.

Část Karlova náměstí bude vyhrazena představením Divadla VJečné, které bude svými kramářskými písněmi připomínat životy svatých – sv. Jana Nepomuckého, sv. Cyrila a Metoděje a 14ti umučených bratří františkánů.

Novinkou letošního ročníku pouti bude její spontánní propojení s akcí Kontejnery k světu. V jejím rámci bude v horní části Karlova náměstí umístěna „Fashionbook čítárna k světu“, která nabídne k četbě duchovní literaturu.

Na své si přijdou také děti. Na Karlově náměstí pro ně budou připraveny klasické pouťové atrakce, ale budou si moci také zasoutěžit a rozvíjet svůj talent ve výtvarných dílnách. V zahradě jezuitské rezidence na Ječné 2 prožijí pohádkový den s Divadlem Matky Vackové. Budou si také moci vyzkoušet hru na africké bubny a s paní Miladou Kares se na kytaře vypravit na historickou jízdu světem hudby.

Duchovním vrcholem pouti bude slavnostní mše svatá, kterou bude v kostele sv. Ignáce celebrovat provinciál českých jezuitů P. Josef Stuchlý SJ. Večerní program v jezuitské rezidenci na Ječné pak završí přednáška výtvarníka a sochaře Petra Váni o jeho vztahu ke sv. Janu Nepomuckému a Panně Marii.


Více informací najdete na webu pouti. Program si můžete stáhnout zde.
Přečtěte si rozhovor s iniciátorkou a hlavní organizátorkou akce.
Foto: Štefan Berec. Další fotografie ze 4. ročníku pouti si můžete prohlédnout zde.

(smi)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
7.5.2014 Již sedmý ročník Svatojánské poutě se blíží
18.5.2012 Pátá Svatojánská pouť je už za dveřmi
28.6.2011 Společenství u pražského jezuitského kostela zakončilo školní rok
11.5.2011 Svatojánská pouť na Karlově náměstí se blíží
14.4.2011 Svatojánské slavnosti počtvrtéNáš tip

Na počátku nebyl koronavir, ale Bůh

Michal Altrichter

Text komentuje události duchovního života v kontextu koronaviru. Podstatná je Pánova vznešená přítomnost a hluboká zúčastněnost. Autor je přesvědčen, že žijeme v bezprostředním očekávání slavného Pánova příchodu a je nezbytné se na tuto událost připravovat…...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Naše rodiny
Modleme se, aby rodiny dnešní doby byly doprovázeny s láskou, úctou a radou.
Národní úmysl Za rozpadající se rodiny a manžele v krizi – ať na přímluvu sv. Zdislavy vzájemnou láskou, úctou a věrností najdou cestu k sobě i k Bohu.
více »

Nejbližší akce

Výstava projektu "Telč a jezuité"


Poutní mše svatá


Koncert Pocta svatému Ignáci


více »

Nejbližší duchovní akce

Ignaciánská duchovní cvičení


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


Filmové exercicie


Duchovní cvičení pro všechny


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil