Jan Ogilvie
Jan Ogilvie se narodil roku 1579 ve skotské kalvínské rodině; jeho otec byl dvorním úředníkem Marie Stuartovny. Vzhledem k jeho mimořádným rozumovým schopnostem jej rodiče jako sotva 14tiletého poslali na studia na kontinent, kde navštěvoval mnoho vynikajících škol. Během studia v Lovani se pod vedením jezuitského kněze Kornélia v 17ti letech obrátil na katolickou víru. Krátce pobýval u benediktinů v Řezně. Několik následujících let strávil na Moravě, kde se stal žákem papežského semináře v Olomouci. Roku 1599 tam vstoupil k jezuitům.
Noviciát absolvoval v Brně a pak jej představení poslali na další formaci do Štýrského Hradce a do Vídně, kde vyučoval rétoriku. Odtud se vrátil do Olomouce na studia teologie. Roku 1610 přijal v Paříži kněžské svěcení. Toužil vrátit se do vlasti, kde byli katolíci pronásledováni, vězněni a popravováni, protože nechtěli uznat panovníka za hlavu církve. Chyběli kněží, kteří by se jim věnovali, a Ogilvie proto prosil představené, aby mu dovolili jít za nimi. Po mnoha modlitbách dostal souhlas a tak se 11. listopadu 1613, tajně, v přestrojení za obchodníka s koňmi a pod falešným jménem, po 22 letech strávených v cizině vrátil do vlasti.
Působil v Edinburgu a v Glasgow. V Edinburgu bydlel v domě jednoho advokáta, sloužil tam mši svatou, kázal a vyučoval advokátova syna. Vedle toho také hojně navštěvoval uvězněné katolíky v žalářích. V roce 1614 byl udán jako katolický kněz a z podnětu protestantského arcibiskupa byl v Glasgow zatčen. Znovu a znovu odmítal zříci se své víry a uznat svrchovanost anglického krále v věcech náboženství, a proto byl ve vězení po dobu pěti měsíců krutě mučen. Jeho věznitelé chtěli dosáhnout toho, aby oznámil jména dalších katolíků. Pětkrát byl vyslýchán a různým způsobem týrán. Při jednom výslechu mu prý po devět nocí nedovolili spát, bodali do něj a přeráželi mu některé kosti - to vše proto, aby uvedl jména křesťanů, kterým sloužil. Nikoho však neprozradil. Ve vězení se mu podařilo sepsat a nakonec i propašovat ven spis o svém zatčení a mučení. Pro svou neústupnost byl nakonec za velezradu odsouzen k smrti oběšením. Rozsudek byl vykonán 10. března 1615 na šibenici ve středu města. Pohřben byl na hřbitově pro odsouzence.
Jan Ogilvie je jediným katolickým skotským mučedníkem z doby reformace. Uctíván je jako mučedník pro náboženskou svobodu, ke kterému se věřící modlí za náboženskou toleranci. Za blahoslaveného byl prohlášen roku 1929 a za svatého roku 1976. Je patronem Skotska, a také olomoucké komunity českých jezuitů.
Bližší informace o životě sv. Jana Ogilvie se můžete dozvědět v knize Desmonda Forda Světec ze Skotska svatý Jan Ogilvie SJ
(Neznámý olomoucký mučedník) (Refugium, Olomouc 2001).
Odkazy:
Mučedník za svobodu vyznání, Bulletin Jezuité, 2015, č. 2, s. 26-29.
V Olomouci si připomněli osobnost sv. Jana Ogilvie, 20.5.2015.
Skotové si připomněli 400. výročí umučení sv. Jana Ogilvie, 12.3.2015.
|
Náš tip 

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině
Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.


Úmysly Apoštolátu modlitby
Úmysl papeže
Za oběti zneužívání
Modleme se za ty, kdo utrpěli újmu od členů církve: kéž v církvi samotné najdou konkrétní odpověď na svou bolest a utrpení.
Národní úmysl
Za chudé
Modleme se za ty, kdo jsou nejvíce postiženi zdražováním a energetickou krizí, aby se jim dostalo účinné pomoci.
více »
Nejbližší akce
více »
Nejbližší duchovní akce
více »
|