Články / Aktuality Dnes je 20. 5. 2018  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Asistent pro střední a východní Evropu Severin Leitner tragicky zemřel

Pondělí, 8.6.2015
L´Aquila. V neděli 7. června dopoledne tragicky zahynul P. Severin Leitner, regionální asistent otce generála Adolfa Nicoláse pro střední a východní Evropu. Zemřel v Apeninách, kde se zřítil z útesu při výstupu na Gran Sasso.


Podle zpráv, které v neděli večer zveřejnila italská média, otec Leitner tragicky zahynul v Apeninách nedaleké italského města L´Aquila, při výstupu na Corno Grande, nejvyšší horu Apenin v jejich centrální části zvané Gran Sasso. V nadmořské výšce 2800 m uklouzl na sněhu, zřítil se ze 400 metrů vysokého útesu a na místě zemřel. Na výletu do hor jej doprovázel mladý jezuita z Rakouska, který v současné době studuje na Papežském biblickém institutu v Římě. Osudový pád otce Leitnera neviděl, neboť při výstupu šel před ním, a sám nebyl nijak zraněn.

Oba kněží se do Apenin vypravili v neděli ráno z Říma a z bezpečnostního hlediska byli na výstup velmi dobře vybaveni. Tragickou nehodu podle rekonstrukce události nejspíše způsobilo velké množství sněhu, které se v místě jejich výstupu nacházelo. Svědkem nehody byla také německá turistka, která na místo přivolala pomoc. Tělo tragicky zesnulého jezuity pak bylo vrtulníkem horské záchranné služby převezeno do L´Aquily.

Laskavý milovník přírody

Zpráva o smrti P. Severina Leitnera, někdejšího provinciála rakouských jezuitů a v současné době regionálního asistenta otce generála pro střední a východní Evropu, těžce zasáhla jezuity v celé Evropě. „Včerejší smrt Severina Leitnera při horolezeckém neštěstí v Apeninách pro mě byla velkým šokem,“ napsal dnes dopoledne P. John Dardis, prezident Konference evropských provinciálů, který s otcem Leitnerem úzce spolupracoval. „Chtěl bych vyjádřit svou upřímnou soustrast jeho rodině, Rakouské provincii TJ, jeho komunitě v Římě a jezuitské asistenci střední a východní Evropa (ECO). Severin byl mužem, který v sobě spojoval obrovskou lidskou vřelost a smysl pro přátelství s vůdčími a organizačními schopnostmi,“ pokračuje představený evropských provinciálů. „Na evropské úrovni sloužil jako delegát pro formaci Konference evropských provinciálů. Jako asistent pro ECO neúnavně pracoval na poli restrukturalizace provincií. Byl známý svým úsměvem a svou jemností. Bude chybět mnoha evropským jezuitům. Nechť odpočívá v pokoji.“

Jménem celé generální kurie vyjádřil svůj zármutek nad tragickou smrtí svého spolubratra také generální sekretář Tovaryšstva Ignacio Echarte. "Severina si budeme pamatovat jako člověka, který byl laskavý, ochotný, veselý a vždy se usmíval. Miloval přírodu, a když se ocitl ve "svých" horách, jeho srdce se snadno povzneslo ke vzdávání díků Bohu. A právě z těchto hor si jej Pán povolal", uvádí v dopise španělský jezuita.

Zádušní mše za zesnulého P. Severina Leitnera SJ se bude sloužit v pátek 12. června v 10:30 v římském kostele Santo Spirito, který se nachází v blízkosti generální kurie Tovaryšstva Ježíšova. Pak budou jeho tělesné pozůstatky uloženy na římském hřbitově Campo Verano.

Několikrát navštívil i Českou republiku

P. Severin Leitner pocházel z Jižního Tyrolska, z provincie Bolzano. Ve dvaceti letech, roku 1965, vstoupil do jezuitského řádu a stal se členem rakouské provincie. Na kněze byl vysvěcen roku 1974. Po doktorském studiu v Innsbrucku působil jako kaplan pro mládež a studenty ve Vídni a v Innsbrucku. Pak byl deset let novicmistrem (1987–1997). V letech 2001–2008 stál v čele rakouské provincie a posléze jako rektor vedl jezuitskou kolej v Innsbrucku (2009–2012). Od roku 2012 začal působit v Římě jako konzultor otce generála Adolfa Nicoláse a jeho regionální asistent pro střední a východní Evropu. 29. března letošního roku oslavil své sedmdesáté narozeniny.

V posledních třech letech navštívil otec Leitner několikrát také Českou republiku. V listopadu roku 2012 doprovázel otce generála při jeho vizitaci České provincie TJ a zavítal do Brna, Olomouce, Prahy a Děčína. Na jaře roku 2013 se účastnil setkání provinciálů asistence střední a východní Evropa a při této příležitosti poznal také jezuitské komunity v Kolíně, na Velehradě a na Svatém Hostýně. Otec Leitner se živě zajímal o aktivity v české jezuitské provincii a podporoval je, ať už to byla činnost exercičního domu v Kolíně či výstavba nových koncertních varhan v jezuitském kostele v Brně.


Zdroj: SJWeb, CEP, BlitzQuotidiano.
Foto: SJWeb.

(smi)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
13.3.2018 Vždy věrně a neokázale plnil úkoly, které se ukázaly jako zásadní
2.3.2018 Zemřel jezuita P. František Měsíc
22.2.2018 Zemřel Zdeněk Zelený, skaut tělem i duší
5.12.2016 I nadále ponese ovoce naděje
4.12.2016 Jezuité se rozloučili s otcem Kolvenbachem


DiskuseUPOZORNĚNÍ
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní čtenáři. Zaregistrujte se zde. Přečtěte si pravidla registrace.


Novinka z Refugia

Mariánská úcta v tradici křesťanského Východu

Tomáš Špidlík

Text nás seznamuje s Marií, která v dějinách upoutala tolik lidských srdcí! To je důležité faktum nejen pro teology. Je potřebné se k ní nejen obracet, ale také studovat: jak žila ona i ti, kdo na ni mysleli. Špidlíkovo sdělení nás podněcuje ke zdravé mariánské úctě.
objednat »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl: Za poslání laiků
Aby laici mohli své jedinečné poslání naplňovat skrze tvořivou odpověď vůči výzvám, kterým svět dnes čelí.
Národní úmysl: Za milost zakusit láskyplný pohled, kterým nás Bůh trvale provází a proměňuje (srv. Žl 139/138).
více »

Nejbližší akce

Biblická exegeze s Živými kameny


Noc kostelů


Středoevropský Magis 2018


Duchovní cvičení s Živými kameny


více »

Nejbližší duchovní akce

Víkendová duchovní obnova pro seniory


Duchovní obnova pro lektory a zájemce o Boží slovo v praktickém životě


Rozlišování a volba: ignaciánské mini-exercicie (Kurz 243)


Duchovní obnova pro všechny


více »

Kalendárium

Památka Panny Marie della Strada

Návrat jezuitů do Prahy


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil