Články / Aktuality Dnes je 17. 10. 2018  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Noc kostelů v jezuitských chrámech

Pondělí, 6.6.2016
Praha. V pátek 10. června v podvečer se otevřou brány nejrůznějších sakrálních prostorů po celé České republice při již tradiční Noci kostelů. Návštěvníci při ní opět budou mít příležitost blíže poznat také zákoutí několika jezuitských či jezuity spravovaných chrámů v Čechách a na Moravě.


V české metropoli se do Noci kostelů zapojuje jezuity spravovaná farnost sv. Štěpána na Novém Městě pražském se svými dvěma chrámy, sv. Štěpánem a sv. Ignácem. V kostele sv. Ignáce si zájemci například budou moci poslechnout přednášku významného českého astronoma a astrofyzika Jiřího Grygara na téma „Bůh a vesmír“. Nad tím, v koho křesťané věří a proč, se ve své promluvě bude zamýšlet provinciál českých jezuitů Josef Stuchlý. Chybět nebude ani bohatý program pro děti v podobě poznávací hry nazvané „Kostel – místo i pro Tebe“, při které budou mít malí návštěvníci příležitost zjistit, proč se kostel staví a co se v něm nachází. Během Noci kostelů bude k vidění také výstava "Svatý Ignác v pohybu“, která dokumentuje dění při tomto pražském chrámě od roku 1866, kdy se Tovaryšstvo opět ujalo správy kostela, do roku 1950, kdy z něj bylo násilně vyhnáno komunistickým režimem.

V nejstarším českém jezuitském chrámě, v kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze, ve kterém jezuité v rámci Akademické farnosti působí dodnes, se návštěvníci například budou moci zaposlouchat do Ars Acustica Ex-Palmarum a připomenout si tak hudební zážitek letošní Květné neděle. Vedle pražských chrámů se během Noci kostelů otevřou také jezuity spravované sakrální prostory v severních Čechách, jako je farní kostel Narození Panny Marie v Benešově nad Ploučnicí a obecní kaple v Děčíně-Křešicích, o kterou pečuje nedaleká Křesťanská základní škola Nativity.

Na Moravě v rámci Noci kostelů představí své zajímavosti jezuitský kostel Nanebevzetí Panny Marie v Brně. V rámci bohatého programu se zájemci například mohou blíže seznámit s osobností duchovního vůdce Brňanů během obléhání města Švédy za třicetileté války, ctihodného otce Martina Středy. Studentský spolek Buřtguláš z brněnského VKH, které při jezuitském kostele působí, návštěvníkům nabídnou pohádku pro ochlazení letních dnů – Mrazík. Význam sakrálního prostoru a jeho dekorace příchozím přiblíží mladí dobrovolníci z Živých kamenů. Koncertní varhany pro Brno představí autor projektu P. Martin Bejček OSB a na „královský nástroj“ zahraje brněnský katedrální varhaník a regenschori Petr Kolař.

V olomoucké arcidiecézi se otevřou brány jezuitského kostela Panny Marie Sněžné v Olomouci, kde si návštěvníci během Noci kostelů budou moci poslechnout například koncert chrámového sboru Salve, který při olomouckém jezuitském kostele působí, anebo si zblízka prohlédnout barokní kůr chrámu a jeho historické varhany. Na významném poutním místě Velehrad zahájí Noc kostelů v bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje dětská mše svatá a následná netradiční prohlídka baziliky pro děti nazvaná „Bazilika pod lupou“. V prostorách křížové chodby si děti budou moci vyrobit královskou korunu a tak si připomenout 700. výročí narození Karla IV. Návštěvníci se také budou moci zaposlouchat například do vystoupení dětské cimbálové muziky Džbánek či velehradského chrámového mužského sboru, který dá zaznít gregoriánskému chorálu.

Dny víry u Ignáce

V kostele sv. Ignáce v Praze navážou na Noc kostelů o víkendu 11. a 12. června Dny víry, které budou pokračovat v tradici zahájené v Praze loňského roku. V sobotu 11. června odpoledne bude na zahradě jezuitské rezidence za kostelem (Ječná 2) opět připravena poznávací hra pro děti „Kostel – místo i pro Tebe“. Na malé návštěvníky od dvou let budou čekat nejrůznější soutěže a výtvarné dílny, při kterých si například – po vzoru velkého polystyrénového kostela – budou moci vyrobit malý papírový model chrámu. Dětskému programu bude předcházet komentovaná prohlídka kostela sv. Ignáce určená pro děti od čtyř let.

Na dospělé návštěvníky v sobotu čeká například přednáška „Je možné poznat Boha?“, kterou pronese představený českých jezuitů P. Josef Stuchlý SJ, anebo možnost blíže se seznámit s chrámem během komentované prohlídky vedené rektorem kostela P. Josefem Čunkem SJ. Zájemci budou mít také možnost nechat si požehnat své devocionálie, jako např. růžence, křížky a obrázky. Program v kostele v sobotu večer uzavře moderovaná adorace vedená komunitou Chemin Neuf, během které bude také možnost svátosti smíření a duchovního rozhovoru. V neděli 12. června odpoledne v kostele v rámci Dnů víry vystoupí studentská schola Rytmig, která posluchačům nabídne koncert křesťanských písní s rytmickou hudbou.

Po oba dva dny návštěvníky čeká také bohatý doprovodný program. Vedle výstavy "Svatý Ignác v pohybu" si budou moci prohlédnout například také komorní expozici „K čemu se to používá?“, která představí předměty používané při liturgii. Návštěvníci se s předměty budou mohou seznámit i taktilně, a výstava je proto vhodná také pro nevidomé.


Foto: Petr Bukovský.

(smi)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
26.9.2018 Bachův varhanní podzim
24.9.2018 Tanečně-výtvarné dílo v rámci oslav sta let české státnosti
25.2.2018 Jezuitská lékárna v Telči
2.3.2017 V kostele Nejsvětějšího Salvátora byl objeven gotický fragment Krista
27.9.2016 Aktivně vstoupit do příběhu utrpeníNovinka

Žijeme v době papeže Františka

Michal Altrichter

Označení Žijeme v době papeže Františka podtrhuje, že se nacházíme uvnitř jeho pontifikátu. Text sleduje buď přímo komentář k jeho stanoviskům či k těm, kdo papeže hodnotí, nebo analyzuje, co je s jeho postojem spojené. Odpovídá též na otázku, zda papež rozděluje, nebo spíše připravuje na to, co je důvodem k plnější jednotě...
objednat »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl: Poslání zasvěcených osob
Aby u mužů a žen zasvěcených Bohu vzplálo misijní nadšení a byli nablízku chudým, vyhnancům a těm, kdo jsou umlčeni a nemají slovo.
Národní úmysl: Za takové poznání Pána Ježíše, které nám umožní plně se na něj spoléhat (srv. Žl 23/22).
více »

Nejbližší akce

Setkání mladých lidí a řeholníků s názvem


III. konference o evangelizaci


Rekolekce s P. Józefem Augustynem


Magis Panama 2019


více »

Nejbližší duchovní akce

Kněžské exercicie


Kněžské exercicie


Duchovní obnova o mši svaté


Duchovní obnova pro manželské páry


více »

Kalendárium

Založení jezuitské univerzity v Bogotě

Památka mučedníků ze Severní Ameriky


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil