Články / Aktuality Dnes je 29. 3. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Poseďte si se svatým Ignácem

Úterý, 8.11.2022
Irsko. Dne 7. října byla na Belvedere College v Dublinu slavnostně odhalena bronzová socha svatého Ignáce z Loyoly při příležitosti pětistého výročí jeho obrácení. Zobrazuje zakladatele jezuitského řádu sedícího na soudobé lavičce a vytvořil ji sochař John Coll (na snímku se studentkou). Vedení Belvedere College objednalo sochu před dvěma lety v rámci rozsáhlých oslav světce, který během rekonvalescence po zásadu dělovou koulí v bitvě u španělské Pamplony prožil konverzi.


John Coll byl vychován jezuity v Coláiste Iognáid v Galway a měl jasnou představu o díle, které chtěl znázornit. V rozhovoru pro noviny Irish Times řekl:

„Jako chlapec vychovaný v Galway jsem měl trochu představu o životě Ignáce z Loyoly. Další pátrání odhalilo, že v Římě existuje jeho posmrtná maska, stejně jako jeho boty, které ke mně mluvily o pokoře a tvrdé práci.

S ohledem na tyto aspekty jsem tedy zhotovil Ignáce jako staršího muže, přívětivou postavu, která si odpočinula po dni naplněném prací. Takže mým plánem je odrážet minulost v postavě Ignáce z bronzu a budoucnost v moderní lavičce z nerezové oceli.“

Socha představuje světce sedícího na lavičce a zve studenty Belvederu, aby si chvíli sedli a odpočinuli. Socha a lavička jsou nyní instalovány na nádvoří koleje na vyvýšeném podstavci s výhledem do dvora, kde se každý den scházejí studenti a zaměstnanci.

Na odhalení sochy byly přítomny stovky studentů. John Coll se po prezentaci díla setkal se studenty umění, aby promluvil o soše a o tom, jak byla zhotovena.

Ředitel programů víry a služeb v Belvedere Pádraig Swan sdílel svou vizi Ignácovy sochy s celou školou. Řekl:

„Studenti u něj poobědvají, udělají si pauzu a budou s ním jen odpočívat na sluníčku, povídat si s ním o své vlastní životní pouti a na našich maturantech vidím neodkladnou potřebu fotografie skupiny přátel a rodiny shromážděné kolem Ignáce.“


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Ireland.

8

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
21.12.2022 Dva jezuité zařazeni mezi ctihodné
5.12.2022 Byl zahájen proces blahořečení P. Willieho Doyla SJ
21.11.2022 Dopis papeže Františka kardinálu Juanu José Omellovi
11.8.2022 Nový kostel svatého Ignáce ve Vitebsku
10.8.2022 Jan Filip Jeningen SJ – muž láskyplného setkáníNáš tip

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za oběti zneužívání
Modleme se za ty, kdo utrpěli újmu od členů církve: kéž v církvi samotné najdou konkrétní odpověď na svou bolest a utrpení.

Národní úmysl
Za chudé
Modleme se za ty, kdo jsou nejvíce postiženi zdražováním a energetickou krizí, aby se jim dostalo účinné pomoci.

více »

Nejbližší akce

Postní duchovní obnova


Velikonoční koncert


Setkání pro zájemce o Tovaryšstvo Ježíšovo


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro kněze


Duchovní cvičení


Radost evangelia Duchovní obnova pro lékaře a zdravotníky


Duchovní obnova pro seniory


více »

Kalendárium

Jezuité můžou přijímat i bratry


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil