Články / Aktuality Dnes je 18. 6. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Z jednání rozšířené rady otce generála

Úterý, 17.1.2023
Řím. Třikrát ročně svolává P. generál Arturo Sosa SJ členy své rozšířené rady. Do ní patří kromě obvyklých členů rady prezidenti šesti geografických konferencí Tovaryšstva a sekretáři apoštolských sektorů. Týden modliteb, vzájemného obohacení a konzultací ohledně života a apoštolské práce na jednotlivých územích proběhl od 9. do 13. ledna.


Hlavním cílem týdne je pomoci generálnímu představenému připravit dokument, který musí z titulu své funkce předložit na začátku příštího statutárního shromáždění na světové úrovni, takzvané kongregace prokurátorů. Na rozdíl od generálních kongregací sdružuje kongregace prokurátorů volené zástupce z každé provincie nebo regionu, kteří nejsou vyššími představenými. To umožňuje generálovi slyšet názory „zdola“, které nemá často příležitost slyšet. Toto mezinárodní setkání se bude konat v květnu ve španělské Loyole. Od ledna 2021 je každý měsíc na webových stránkách svědectví některého jezuity o jeho způsobu chápání a plnění slibu chudoby. Co vyplývá z těchto svědectví, ale ještě více ze setkání, která na žádost otce Sosy pořádaly jezuitské komunity po celém světě?

Způsob prožívání slibu řeholní chudoby vždy poskytoval jezuitským řeholníkům a jejich komunitám příležitost k reflexi, ba i výzvu. Není pro řeholní řád působící ve světě, který se snaží rozmnožovat apoštolské plody, nutné používat všechny dostupné moderní prostředky, i když mohou vyžadovat hodně peněz? A jak můžeme žít chudě, když máme přístup k mnoha intelektuálním a materiálním zdrojům? Je rozdíl mezi chudým životem jednotlivého řeholník a životem s prostředky současného světa v rámci apoštolských děl nebo projektů dostatečně jasný?

Závěry setkání rozšířené rady použije otec generál při prezentaci stavu Tovaryšstva v rámci úvodní řeči ke kongregaci prokurátorů v květnu tohoto roku.


Zdroj/Foto: jesuits.global.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
17.6.2024 Mladí lidé podněcují péči o společný domov
27.5.2024 Otec generál navštívil Maltu a Rumunsko
22.4.2024 Otec generál Arturo Sosa SJ v Chicagu
13.3.2024 Setkání evropských jezuitských archivářů
29.2.2024 Pokračuje vyšetřování Rupnikova případuNáš tip

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za všechny, kdo jsou na útěku ze své vlasti
Modleme se, aby ti, kdo prchají před válkou nebo hladem a jsou nuceni podnikat cesty plné nebezpečí a násilí, našli v hostitelských zemích laskavé přijetí a nové životní příležitosti.

Národní úmysl
Za volby do Evropského parlamentu
Modleme se, aby poslanci zvolení do Evropského parlamentu respektovali přirozený řád vepsaný Bohem do stvoření a usilovali o opravdovou spravedlnost.

více »

Nejbližší akce

Víkend pro zájemce o jezuitský řád


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Duchovní pobyt pro seniory


Duchovní cvičení pro řeholní sestry všech řádů a kongregací


Duchovní obnova pro všechny


více »

Kalendárium

Schází se 1. generální kongregace

Památka sv. Aloise Gonzagy

Úmrtí Jana Tesánka


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil