Články / Aktuality Dnes je 27. 9. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Z jednání rozšířené rady otce generála

Úterý, 17.1.2023
Řím. Třikrát ročně svolává P. generál Arturo Sosa SJ členy své rozšířené rady. Do ní patří kromě obvyklých členů rady prezidenti šesti geografických konferencí Tovaryšstva a sekretáři apoštolských sektorů. Týden modliteb, vzájemného obohacení a konzultací ohledně života a apoštolské práce na jednotlivých územích proběhl od 9. do 13. ledna.


Hlavním cílem týdne je pomoci generálnímu představenému připravit dokument, který musí z titulu své funkce předložit na začátku příštího statutárního shromáždění na světové úrovni, takzvané kongregace prokurátorů. Na rozdíl od generálních kongregací sdružuje kongregace prokurátorů volené zástupce z každé provincie nebo regionu, kteří nejsou vyššími představenými. To umožňuje generálovi slyšet názory „zdola“, které nemá často příležitost slyšet. Toto mezinárodní setkání se bude konat v květnu ve španělské Loyole. Od ledna 2021 je každý měsíc na webových stránkách svědectví některého jezuity o jeho způsobu chápání a plnění slibu chudoby. Co vyplývá z těchto svědectví, ale ještě více ze setkání, která na žádost otce Sosy pořádaly jezuitské komunity po celém světě?

Způsob prožívání slibu řeholní chudoby vždy poskytoval jezuitským řeholníkům a jejich komunitám příležitost k reflexi, ba i výzvu. Není pro řeholní řád působící ve světě, který se snaží rozmnožovat apoštolské plody, nutné používat všechny dostupné moderní prostředky, i když mohou vyžadovat hodně peněz? A jak můžeme žít chudě, když máme přístup k mnoha intelektuálním a materiálním zdrojům? Je rozdíl mezi chudým životem jednotlivého řeholník a životem s prostředky současného světa v rámci apoštolských děl nebo projektů dostatečně jasný?

Závěry setkání rozšířené rady použije otec generál při prezentaci stavu Tovaryšstva v rámci úvodní řeči ke kongregaci prokurátorů v květnu tohoto roku.


Zdroj/Foto: jesuits.global.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
19.9.2023 Žít jako jezuita v Evropě
25.7.2023 K propuštění Marka Rupnika z jezuitského řádu
19.7.2023 Nauka o soužení III
17.7.2023 Nauka o soužení II
10.7.2023 Nauka o soužení INáš tip

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za ty, kdo žijí na okraji společnosti
Modleme se, aby lidé, kteří žijí na okraji společnosti v nelidských životních podmínkách, nebyli institucemi zapomenuti a nikdy nebyli považováni za vyřazené.

Národní úmysl
Za pracovníky ve školství
Modleme se za učitele, vychovatele, asistenty a další pracovníky ve školství, aby nový školní rok prožili vedeni moudrostí Ducha Svatého.

více »

Nejbližší akce

Varhanní recitál


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní pobyt pro seniory


Jednodenní duchovní obnova - Proč se bojíte? Pořád ještě nemáte víru?


Duchovní obnova pro všechny


Kněžské exercicie


více »

Kalendárium

Schválení Tovaryšstva Ježíšova

Památka sv. Františka Borgiáše


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil