Články / Aktuality Dnes je 27. 11. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Indický provinciál Serrao navštívil českou metropoli

Úterý, 21.9.2010
Praha. Na začátku září navštívil krátce českou metropoli nový představený indické provincie Karnátaka Francis Serrao. Mimo jiné se setkal i s českým provinciálem Františkem Hylmarem a s prezidentem Arcidiecézní charity Praha Vojtěchem Eliášem. Při té příležitosti představil projekt zcela nové jezuitské misijní stanice ve městě Gulbarga a hledal partnery, kteří by tento projekt mohli finančně podpořit.


Provinciál velmi živě se rozvíjející jezuitské provincie Karnátaka přijel do české metropole v pondělí 6. září z bavorského Norimberku, kde měl setkání s pracovníky s misijní nadací německých jezuitů. Při setkání s českým provinciálem a pracovníky Arcidiecézní charity Praha nastínil projekt v nově založené diecézi Gulbarga. V budoucnu by v nově založené misii měly postupně vyrůst budovy internátů pro dívky a pro chlapce, střední škola a univerzita.

Nadpoloviční většinu obyvatelstva v dané oblasti tvoří nejnižší vrstva dalitů, vytlačovaná na okraj indické společnosti. Jezuité se dlouhodobě snaží těmto nejchudším z chudým pomáhat především tím, že jim nabízejí lepší vzdělání a s ním i vstupenku do lepší budoucnosti. Tak bojují indičtí jezuité proti největší sociální nespravedlnosti, jakou Indie zná: kastovnímu systému. Ten byl sice oficiálně zrušen a zakázán, ale dále přetrvává v myslích a srdcích lidí.

Město Gulbarga leží ve státě Karnátaka a patří k velmi významným městům s dlouhou a bohatou historií, jež sahá až do 6. století. Celý tamější distrikt byl původně pod správou Dillíského sultanátu. Když však po vzpouře muslimských důstojníků jmenovaných z Dillí založil Hassan Gangu v roce 1347 Bahmánský sultanát, vybral si právě Gulbargu (tehdy Ahsenabad) jako jeho hlavní město.

V letech 1724 - 1948 byla Gulbarga součástí Hajdarábádu, který byl až do roku 1948 největším knížecím státem na indickém subkontinentu. V září 1948 jej ovšem Indie anektovala a byl tedy až do roku 1956 jedním ze spolkových států Indické republiky. Poté byl Hajdarábád rozdělen podle jazykových oblastí mezi státy Ándhrapradéš, Maháráštra a Karnátaka.

(jar)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
12.9.2022 Nové kurzy v cyklu Večerní studium spirituality
31.8.2013 Indický jezuita AMA Samy učil v Praze meditaci
9.5.2012 Indický religionista Noel Sheth přednášel v Česku
19.10.2011 Do Prahy přijede indický jezuita Orville de Silva
19.5.2010 Indický jezuita Eric Mathias přiletěl do ČechNáš tip

Rozhoduj se jako jezuita

Samuel Prívara, Pavel Banďouch

Denně stojíme před množstvím pro náš život méně nebo více důležitých rozhodnutí. Vždy bychom se ale chtěli rozhodnout správně. Co to ale vlastně je správné rozhodnutí?…
více »

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za děti, které trpí
Modleme se, aby děti, které trpí, především žijící na ulici, oběti válek a sirotci, měly přístup ke vzdělání a mohly znovu zažít srdečnost rodinného prostředí.
Národní úmysl Za návštěvníky hřbitovů
Modleme se za všechny, kdo vzpomínají na své zesnulé, aby se otevřeli víře ve věčný život.
více »

Nejbližší akce

Setkání pro zájemce o Tovaryšstvo


Osvícenská proměna náboženského života


Adventní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Adventní duchovní obnova pro všechny


Duchovní obnova pro hasiče a členy Matice svatohostýnské


Duchovní obnova pro hasiče a členy Matice svatohostýnské


Adventní duchovní obnova pro všechny


více »

Kalendárium

Památka Edmunda Kampiána, Roberta Southwella a druhů

Svátek sv. Františka Xaverského


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil