František Pevný
|
Rezidence Tovaryšstva Ježíšova
Kozí 8
602 00 Brno
|
František Pevný se narodil se roku 1921 ve Svatém Štěpáně (okr. Zlín), absolvoval arcibiskupské gymnázium v Kroměříži a v roce 1941 nastoupil do kněžského semináře v Olomouci. Rok poté byl nacisty totálně nasazen v Berlíně. Na kněze byl vysvěcen 5. července 1947. Po krátkém působení v Drahotuších u Hranic byl zatčen za rozšiřování protikomunistických letáků a v roce 1949 odsouzen na dvanáct let. Nejvyšší soud mu trest nakonec ještě zvýšil na čtrnáct let. Byl vězněn na Jáchymovsku, na Borech, Mírově, ve Valdicích a Leopoldově. Ještě ve vězení vstoupil 31. prosince 1958 do jezuitského řádu a složil tam i své první sliby. Na svobodu jej propustili v květnu 1960.
Po propuštění pracoval jako pomocný dělník u Pozemních staveb ve Vsetíně, poté jako údržbář v ústavu sociální péče v Měděnci (okr. Chomutov). V roce 1969 krátce pracoval v duchovní správě v Bohosudově. S řádovým životem a Konstitucemi Tovaryšstva Ježíšova se seznamoval v rakouském Innsbrucku. Byl duchovním správcem sester vykupitelek ve Vincentinu na Velehradě. Od roku 1971 až do roku 1993 působil ve farnosti Vítkov v opavském okrese.
Po obnově řádového života u nás po roce 1989 vykonával v letech 1993−1997 funkci novicmistra v Kolíně. Od roku 1997 působil v brněnské komunitě jezuitů, pracoval v duchovní správě, navštěvoval nemocné a sloužil mše v Masarykově onkologickém ústavu v Brně-Žlutém kopci. Má zásluhy na vybudování duchovního centra P. Martina Středy a bl. Marie Restituty Kafkové a vzniku nové farnosti v Brně-Lesné. V roce 2012 byl oceněn pamětním dekretem ministra obrany. Od dubna 2019 pobývá v Domově sv. Alžběty v Žernůvce u Tišnova.
Rozhovor s Františkem Pevným: Novicem na Silvestra, Bulletin Jezuité, 2008, č. 1, s. 15-18.
Po volání. O řeholním životě s jezuity v Brně (2016).
Portrét P. Františka Pevného na webu Ústavu pro studium totalitních režimů.
|
Náš tip komiks 
V jubilejním jezuitském roce zaměřujeme svůj pohled na Ignáce, zakladatele jezuitů. Charakterizuje ho touha vytvářet v životě smysluplné věci – i přes všechny nezodpovězené otázky, pochybnosti a krize – a přitom všem zůstávat v rozhovoru… více »
Úmysly Apoštolátu modlitby
Evangelizační úmysl
Svátost smíření
Modleme se, abychom prožívali svátost smíření s obnovenou vroucností a mohli zakoušet nekonečné Boží milosrdenství.
Národní úmysl
Děkujeme za dar postní doby a prosíme o požehnané využití darovaného času, abychom poznali, co všechno ke svému štěstí nepotřebujeme a v čem je pravá radost.
více »
Nejbližší duchovní akce
více »
Kalendárium
|